تبلیغات
گروه ریاضی شهرستان دیواندره - نحوه مطالعه ی ریاضی ویژه پاسخگویی به سوالات کنکور
 
گروه ریاضی شهرستان دیواندره
 
 

نحوه مطالعه ی ریاضی ویژه پاسخگویی به سوالات کنکور

دبیر ریاضی عادل آخکندی

یکی از مشکلات جدی دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور نحوه ی مطالعه درس ریاضی است که به دلیل شیوه غلط در مطالعه این درس ، پس از گذشت زمانی قریب به دو یا سه ماه دچار یاس و سرخوردگی شده بطوریکه در یادگیری ریاضی دچار اختلال گشته یا ازین درس بدشان می آید.

ریاضی مطالعه کردن صبر و حوصله ی زیادی را می طلبد لذا از دیگر دلایل ضعف دانش آموزان در این درس آن است که نسل امروز حوصله و پشتکار نسل گذشته را ندارد!!

آموختن و فهم موضوعات مختلف نیازمند پشتکار و تمرین و زمان است. به کلیه ی این عزیزان توصیه می شود که نمی توان برای ریاضی یک شبه یا یک ماهه کل راه را طی نمود بلکه حداقل هشت ماه برای یادگیری آن زمان لازم است.

قبل از شروع به حل تمرینات درس ریاضی تمام مطالب مربوط به هر موضوع را کامل مطالعه کنید و بر آن مسلط شوید حتی اگر نیاز باشد یک مطلب را چندین بار مطالعه کنید.

شما نی توانید ریاضی را فقط با خواندن و گوش دادن فرا بگیرید بلکه بخش اعظم یادگیری در ریاضی تمرین فعالانه می باشد.در ابتدا برای درس ریاضی از مثال های ساده و یا سوالاتی که دارای پاسخ تشریحی اند استفاده کنید،معمولا تمام کتاب های کمک آموزشی در بخش درسنامه خود چنین مثال هایی را گنجانده اند.

همچنین سراغ جزوه دبیر و مثال ها و تمرینات کتاب درسی بروید و پس ازین مراحل سراغ تست ها بروید.توجه کنید که همینکه نتوانستید تستی را حل کنید بلافاصله سراغ پاسخ کتاب نروید ، روی یک مساله حتی اگر شده نیم ساعت نیز وقت بگذارید و تا آنجا که ممکن است از اندوخته های خود استفاده کنید.

دانش آموزان گرامی ریاضیات یک موضوع زنجیره ای است و چیزی که امروز به شما درس داده می شود بر اساس موضوعاتی است که در روزهای گذشته آموخته اید لذا باید در تمام کلاس های درسی مدرسه شرکت نمایید و پا به پای معلم خود جلو بروید ! چنانچه از درس عقب بیفتید ، جبران آن تا اندازه ای سخت خواهد بود.

تجربه ثابت نموده کسی که خود برای حل مسایل ریاضی تلاش می کند و به پاسخ میرسد به مرور زمان تجربه ی ریاضی او افزایش یافته به گونه ای که هر نوع سوال و مساله را که از آن تیپ باشد می تواند حل کند.


مرور:

چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است؛ ممكن است بعضی از مطالبی را كه قبلاً مطالعه كرده اید، فراموش کنید. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره كنید. در این مرحله از مطالعه می‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏نویسی‏ها استفاده كنید. پس از خواندن آن‏ها و یادآوری نكات، بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را كه قبلاً اشكال داشتید، مجدداً حل كنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل كنید. هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر كنید، آماده‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏كنید.

در برنامه ریزی های خود که در منزل انجام می دهید با توجه به اینکه حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی وجود دارد بایستی داوطلبین با برنامه‌ای ویژه و پیوسته، خود را در این درس بسیار مهم برای کنکورسراسری آماده کنند تا به بهترین نتیجه برسند.همان طور که قبلا گفته شد مطالعه‌ی درس ریاضی نیازمند سه عامل تمرین و پشتکار و زمان است.

درسهای ریاضی 2 و هندسه 1 کلاس دوم دبیرستان به عنوان درسهای پایه ای تر ریاضی از دو جهت مهم هستند، یکی اینکه از این کتاب ها، سؤالاتی به طور مستقیم مطرح می شود و دیگر اینکه مطالب مربوط به این کتاب ها، پایه ای برای درک و حل تمرینات سال های بالاتر به شمار می رود. به همین دلیل از نظر مشاوران درسی، دانش آموزانی که برای کنکور خودشان را آماده می کنند، باید دروس پایه را قبل از مطالعه ی دروس سال های بعد انجام دهند.

کتاب ریاضی 2 که مشترک بین رشته های ریاضی و تجربی و فنی و حرفه ای است، از نظر مباحثی مانند دنباله های حسابی و هندسی و لگاریتم همواره سؤالاتی را در کنکورها داشته است، فصل های 1 و 4 کتاب در مورد این مباحث است، لذا دانش آموزان با مطالعه ی این دو فصل و حل تمرین های آنها خودشان را برای حل سؤالات تستی مربوط به آنها آماده می کنند. در یک مرور سریع می توان از روی کتاب درسی تعریف ها و فرمولها را از قسمتهای رنگی مشخص شده در کتاب مطالعه کرد، برای بهتر فهمیدن مفهوم دنباله، تمرینات صفحه های 5 و 6 کتاب را مطالعه کنید و تمرینهای صفحه های 9 و 10 را برای دنباله های حسابی و صفحه های 11تا 13 را برای دنباله های هندسی حل کنید. بعد از آن با حل تست های مربوط به دنباله ها می توان در این مبحث آمادگی کافی پیدا کرد.

توجه کنید که همواره یکی از بهترین منابع مطالعه برای درس ریاضی بررسی سوالات کنکور داخل و خارج سال های گذشته است. در مورد لگاریتم پس از آنکه رابطه ها و خواص مربوط به آنها را از کتاب مطالعه می کنیم، حل تمرینات کتاب درسی مناسب است.

در تمرین های این فصل همه ی خواص مربوط به لگاریتم مرور می شوند، در تمرین های صفحه های 114 تا 116 یا حل معادله های لگاریتمی نکات مربوط به لگاریتم تثبیت می شوند. تمرین های 2 تا 5 صفحه ی 115 علاوه بر آنکه نکات قبلی را یادآوری می کنند، به نکات جدیدی نیز اشاره می کنند. پس از حل این تمرینات با حل تست های لگاریتمی مهارت دانش آموزان در حل سریع تسته ای مربوط به آن بیشتر می شود. مباحث دیگر کتاب دوم مانند تابع، تعیین علامت، ماتریس و ترکیبات در مباحث سال های بالاتر و حل تست های مربوط به آنها اهمیت بسیاری دارند. در مورد تعیین علامت لازم است که روش های تعیین علامت عبارت های جبری ساده، کسری، درجه ی دوم و.... مرور شوند و برای تابع پس از بررسی مفهوم رابطه و تابع روش های بدست آوردن دامنه و برد و انواع تابع مطالعه شوند، هر چند در سالهای بالاتر با این مفاهیم سر و کار داریم، ولی بررسی صفحه به صفحه ی کتاب ریاضی 2 آمادگی دانش آموزان را در این مباحث بیشتر می کند.

اگر حل همه ی تمرینات مربوط به تابع و تعیین علامت را هم انجام ندادید، حل تمرینات نکته دار و دشوارتر مربوط به آنها را انجام دهید تا در مرور کتابهای ریاضی سال های بالاتر موفق باشید. مثلثات را از روی کتاب درسی حتما بخوانید. مرور دوباره دایره مثلثاتی و مقادیر مثلثاتی برای زاویه ها و تابع ها و منحنی های مثلثاتی را چند بار انجام دهید. مسائل صفحه های 131و 136و 147و 153و... که مربوط به فصل نسبت های مثلثاتی هستند را حتما حل کنید، چرا که اگر مثلثات را خوب یاد بگیرید، در مباحثی مانند حد کار شما آسان تر خواهد شد. در مورد ماتریس دانستن خواص مربوط به آن برای حل تستها ضروری است . دانش آموزان رشته ریاضی ماتریس را به طور کامل تر در سال چهارم و در درس هندسه تحلیلی می خوانند، در نتیجه به آن به عنوان یک مبحث پایه ای می پردازند و دانش آموزان رشته های تجربی و فنی و حرفه ای با حل تمرینات مربوط به آن از روی کتاب درسی باید میزان آمادگی شان را با حل تستهای مختلف در این مبحث بررسی کنند تا در کنکور بتوانند جواب تست های مربوط به آن را به طور صحیح بدهند.

ترکیبات برای اولین بار در کتاب ریاضی 2 بیان می شود و در سال های بعد در درس هایی مانند جبر و احتمال یا ریاضی سوم و چهارم تجربی دیده می شود. لذا برای اینکه این مبحث را از پایه مرور کنیم، فصل هفتم کتاب ریاضی 2 که شامل مباحثی مانند شمارش، اصل ضرب، جایگشت و ترکیب است را باید به دقت بخوانیم. در مثالها و فعالیت های این فصل می توانید مفاهیم را دوره کنید و بهتر است که همه مسائل این فصل را حل کنید تا مسائل مربوط به جایگشت و ترکیب و تفاوت آنها را به خوبی درک کنید. در مورد درس هندسه 1 که معمولاً 3 یا 4 تست از کنکورهای رشته های تجربی و ریاضی را شامل می شود، باید گفت که پایه ای برای درس هندسه 2 رشته ریاضی است. کتاب هندسه 1 دارای 4 فصل است که فصل اول آن یعنی درس هندسه 2 رشته ریاضی است. کتاب هندسه 1 دارای 4 فصل است که فصل اول آن یعنی هندسه و استدلال در واقع شروعی برای هندسه ی دبیرستانی است. در این فصل لازم است که دانش آموزانی که خود را برای کنکور آماده می کنند، صورت قضیه های 1 تا 6 که در کتاب آمده را چند بار تکرار کنند. البته با این قضیه ها از دوران راهنمایی آشنا هستیم، اما در دبیرستان از این قضیه ها استفاده بیشتری می کنیم. به طور مثال از قضیه ی خطوط موازی در بعضی از تمرینات فصل های بعد استفاده می کنیم.

در سؤالاتی که زاویه مجهول در شکلها را بخواهند یا به دست آوردن مجموع دو یا چند زاویه داخلی یا خارجی، این قضیه ها مفید هستند. تمرین های صفحه ی 27 کاربرد این قضیه ها را بیشتر نشان می دهند. همچنین دانستن همه ی خواص مربوط به متوازی الاضلاع و لوزی و خم ها از فصل اول اهمیت دارد و حل تمرینات صفحه های 33 تا 35 می تواند یک دوره مناسب برای این مطالب باشد. برای فصل دوم، دانش آموزانی که برای کنکور آماده می شوند، می توانند رابطه های مربوط به مساحت شکل های مختلف مانند مربع، مستطیل، متوازی الاضلاع، شش ضعلی منتظم و ... را در یک صفحه برای خودشان بنویسند. سپس با حل مسائل مربوط به صفحه های 50 تا 53 این فرمول ها را بهتر به خاطر بسپارند و نکات دیگر را از روی این تمرینها بیابند. در تمرین های صفحه های 52 و 53 نکات مناسبی از مساحت به دست می آید که به خاطر سپردن آنها سرعت حل تستها را بالا می برد. کاربرد قضیه فیثاغورس در تمرینهای صفحه های 63 تا 67 بیشتر مشخص می شود، تمرینهای 11 تا 21 علاوه بر آنکه نکات مفیدی دارند، خواص مربوط به شش ضلعی و هشت ضعلی منتظم را یادآوری می کند.

این روش مطالعه باعث تقویت پایه شما در هندسه می شود و برای خواندن مطالب سال های بعد بسیار آماده خواهید بود. برای فصل سوم پس از مرور سریع خواص تناسب، تمرین های صفحه های 74 و 75 را مرور کنید. صورت قضیه تالس و نتیجه های آن را چند بار بخوانید تا آنها را فراموش نکنید که حل تست ها به سرعت به ذهن شما بیایند. در صفحه های 82 و 83 تمرینات متنوعی آمده است، اگر می خواهید تست تمرین کنید، ابتدا این تمرینها را حل کنید. حالت های تشابه را در دوره راهنمایی خوانده اید ولی دوباره آنها را مرور کنید. با حل تمرین های صفحه های 90 و 91 این حالت ها مرور می شوند و در تمرین های صفحه ی 92 علاوه بر اینکه حالت های تشابه مرور می شود، روشن نوشتن نسبت به تشابه در دو مثلث متشابه یادآوری می شود. در مورد پاره خط های متناسب در دو مثلث متشابه و محیط و مساحت شکل های متشابه قبل از آنکه بخواهید تست های مختلفی را تمرین کنید، تمرینات صفحه های 104 تا 106 کتاب را حل کنید.

در فصل آخر، کتاب به شکل های فضایی پرداخته است که معمولا در کنکور یک تست از این فصل می آید. ابتدا ممکن است که گمان کنیم با به خاطر سپردن رابطه های مربوط به حجم و مساحت هر یک از شکلهای فضایی، می توانیم به راحتی تستهای مربوط به آن را حل کنیم، ولی در مورد این شکلها باید تستهای ترکیبی را نیز تمرین کنیم. تمرینهای صفحه های 122 و 123 را برای مکعب و منشور و مکعب مستطیل و تمرینهای صفحه های 127 و 128 را برای استوانه و صفحه ی 135 برای هرم و مخروط و صفحه ی 143 برای کره و نیمکره حتماً حل کنید و بعد از آن به تستهای ترکیبی و سؤالات متنوع در رابطه با این فصل بپردازید، سؤالاتی که در آنها یک کره بر مکعب محیط یا محاط شود یا یک مخروط داخل استوانه قرار گیرد یا یک کره داخل استوانه محاط شود و ... را بررسی کنید. را باید بر مبنای سه اصل یادگیری، تمرین و مرور قرار دهیم تا پس از گذر زمان بهبود وضعیت ایجاد گردد.

جدول بودجه بندی سوالات ریاضی در کنکور به صورت مبحثی در رشته تجربی

 88899091929394
تصاعد و لگاریتم122-122
آنالیز ترکیبی و احتمال2333522
توابع نمایی و لگاریتمی-1-211-
ماتریس1--1-11
مثلثات1111223
تابع3435443
حد و پیوستگی و مجانب3335223
مشتق و کاربرد آن6563444
انتگرال2222222
هندسه مختصاتی2222322
معادله درجه 21-1--11
هندسه 14444444
آمار2222222
دستگاه معادلات111--1-


نوع مطلب :
برچسب ها : کنکور،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : عادل آخکندی
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :